İş görüşmen için hazır mısın?

Biliyor musunuz, birçok aday -iş için uygun olduğu halde- hatalı başvuruları nedeniyle mülakatlara davet edilmiyor. Davet edilen adayların yarıdan fazlası da yaptıkları hatalar yüzünden mülakatları kaybediyorlar. Birçoğu bunun farkında bile değil! Farkında olsalar dahi nerede hata yaptıklarını bulmaları zor.

İnsana Yatırım tarafından yazılan Blog yazısını paylaşmak istiyorum:

Sizi bu mülakatlarda nelerin beklediğini biliyoruz ve ne gibi hatalar yaptığınızı tahmin edebiliyoruz. Daha da önemlisi: Sizi bu mülakatlara hazırlamak istiyoruz!

Bugüne kadar kendinize ne kadar yatırım yaptığınızı bir düşünsenize… Diploma, eğitimler, sertifikalar, stajlar, gönüllü çalışmalar ve hatta iş deneyimleri… Şu anda da bu yatırımlarınızın meyvelerini toplamak için iş başvuruları yapıyorsunuz. Hayatınızı değiştirecek bir iş fırsatına belki de sadece bir adım kaldı! Geleceğiniz adına pahalıya mal olacak bir hata yapmak istemezsiniz değil mi?

Online Mülakat Deneyimi’ne katılarak bu son adımı da doğru atabilirsiniz.

Online Mülakat Deneyimi, iş görüşmelerinde sergilediğiniz güçlü yanlarınızı ve işi kaybettirebilecek hatalarınızı size söyleyen bir deneyim ve sizin için iyi bir seçim… Aday olarak siz, uzman olarak İnsana Yatırım Ekibi, sizin özgeçmişiniz ve başvurmak istediğiniz pozisyona özel senaryolandırılmış bir iş görüşmesi deneyimi…

Nasıl mı? Gelin, size Online Mülakat Deneyimi’nde neler yaparız anlatalım:

İlk olarak Online Mülakat Deneyimi’ne katılacak adaya yaşayacağı süreçle ilgili bilgi aktarırız. Mülakatın nasıl yapılacağı, mülakatı hangi uzmanın yöneteceği, mülakat öncesi yapılması gereken hazırlıkların neler olduğu vb. bilgileri paylaşırız. Adayın kendisine uygun mülakat tarihini seçmesine yardım ederiz.

Ardından aday özgeçmişini ve başvurmak istediği işleri bizimle paylaşır. Biz de adaya özel bir mülakat simülasyonu hazırlarız. Adayın çalışmak istediği işlere ve tecrübelerine yönelik -mülakatlarda sıkça sorulan- soruları belirleriz. Sağlayacağımız faydanın artması için mülakatın adaya özel hazırlanmış olması çok önemlidir.

Ve mülakat..!

Online Mülakat Deneyimi’nin ilk bölümünde adayı, ona özel hazırlanan bir mülakata alırız. Mülakat boyunca adaya kendini ifade edebileceği ve sorularını sorabileceği yeterli vakti sağlarız. Mülakat sona erince adayın mülakat performansını değerlendirir, sorularını yanıtlarız. Başarılı bir iş görüşmesi için dikkat edilmesi gereken ses tonu, cevapların uzunluğu, duruş, vücut dili, kendine güven gibi konularda gözlemlerimizi ve adayın performansını değerlendiririz. Tavsiyelerde bulunuruz.
Mülakat ve değerlendirme aşamalarını videoya kaydederiz. Böylece aday kendisini ve mülakat performansıyla ilgili verilen geri bildirimleri mülakatın ardından izleme şansı bulur.

Sonuç olarak;

Çok sayıda başarılı aday var; iş arayanların çoğu yetenekli ve deneyimli insanlar. Ve hepsi fırsatlarla dolu işler için rekabet halinde… Siz de o işi istiyorsanız, nasıl öne çıkacağınızı bilmelisiniz!

İnsana Yatırım | Facebook sayfasında Online Mülakat Deneyimi’ne katılanların yorumlarını okuyabilirsiniz.

 

Online Eğitim | coursera

coursera.com; uzunca bir süredir takip ettiğim ve çıkardıkları işi beğendiğim bir online eğitim platformu.

Geçen gün gönderdikleri e-posta sayesinde öğrendim; yine iyi bir iş çıkarmışlar. Türkiye’de Koç Üniversitesi ile “Global Translation Partners” işbirliğine gitmişler. Bu sayede dersler Türkçe altyazı ile yayınlanmaya başlamış. Aşağıdaki 3 ders hazır bile:

1. Hollywood’un Dili: Hikaye Anlatımı, Ses ve Renk – Wesleyan Üniversitesi

Haftada 4-6 saat ayırmanız gerekiyor. Sinema Tarihinde teknolojiyle değişim anlatılıyor.

2. İnsan-Bilgisayar Etkileşimi – Stanford Üniversitesi

Haftada 10-12 saat ayırmanız gerekiyor. “İnsan odaklı tasarım” kavramı ve bu doğrultuda etkili arayüz tasarımları yapabilmek anlatılıyor.

3. Oyunlaştırma – Pennsylvania Üniversitesi

Haftada 4-8 saat ayırmanız gerekiyor. Dijital oyun tekniklerinden beslenerek oyun dışı problemlere yeni yaklaşımlar sergileyebilmek anlatılıyor.

Teknik anlamda ne kadar iyi bir iş çıkardıklarını ancak kurslara katılarak anlayabilirsiniz. Ancak, yukarıdaki ders konularının özgünlüğü dahi bu konuda fikir veriyor sanki…

Koç Üniversitesi’ne de teşekkürler.

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği | Turkcell Hamlesi

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği | SPK’dan, Çukurova Grubu’na Nefes Aldıran Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Hamlesi

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği

SPK tarafından atanan yeni bağımsız yönetim kurulu üyeleri Çukurova Grubu için Turkcell’in geleceği adına hissedilen kara bulutları önemli oranda dağıttı. Ve bağımsız yönetim kuruluğu üyeliği kendinden birkez daha söz ettirdi.

Bağımsız yönetim kurulu üyeliği konusu her zaman kurumsallık, değişim ve gelişim odaklı seyretmiyor tabi! Orman kanunlarının geçerli olduğu, “kapitalist düzen tabi!” denebilecek durumlar güçlü değilseniz can yakabilir.

Ülkemizin -halka açık- değerli bir markasının karmaşık ortaklık yapısı içerisinde bağımsız yönetim kurulu üyeliği nasıl da stratejik kullanılıyor! Şirketlerin ortaklık yapılarının sahip olduğu önem birkez daha ortaya konuyor. SPK tarafından gelen desteğin zamanlaması da müthiş, değil mi?

İşte haberin giriş kısmı:

Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yer alan çok ortaklı Turkcell’le ilgili SPK kritik bir karara imza atmış ve şirkete 3 bağımsız üye atamıştı. Bu karar en çok Çukurova Grubu’nu mutlu etti.

Diğer ortakların sözde bağımsız üyelerle şirket yönetimini kontrol altına almak istediğini ileri süren Çukurova Grubu, SPK’nın bu hamlesine sahibi olduğu Akşam gazetesinin bugünkü sürmanşetiyle destek verdi.

İşte Akşam’da yer alan o destek açıklaması ve 6 maddede şirket yönetimiyle ilgili yaşanan kaosun perde arkası..

Turkcell’i ele geçirmek için kendi adamlarını bağımsız üye sıfatıyla yönetime sokmaya çalışan yabancılara SPK’dan bir darbe daha… Kurul, yönetime üç yeni bağımsız üye atadı. Karara Çukurova’dan destek gecikmedi: Atamalar yönetimdeki kilitlenmelerin önünü açacak. Memnuniyetle karşılıyoruz.

ÇUKUROVA’DAN TURKCELL’İN YENİ YÖNETİMİNE TAM DESTEK

Turkcell’in hissedarlarından Çukurova Holding, SPK’nın Turkcell yönetimde imza attığı değişikliklerle ilgili bir açıklama yayımlayarak, yeni yönetimi memnuniyetle karşıladığını açıkladı. SPK, Kurumsal Yönetim İlkelerinden bağımsız yönetim kurulu üyesi seçimine ilişkin uyum zorunluluğunun yerine getirilmesi amacıyla Turkcell’e bağımsız üye olarak Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler’in atandığını duyurdu. Atilla Koç, geçmiş dönem AKP hükümetinde turizm bakanı, Hilmi Güler ise enerji bakanı olarak görev yaptı. Turkcell’in yönetim kurulu üyelerinden Çukurova Grubu’nu temsil eden Mehmet Bülent Ergin, TeliaSonera’yı temsil eden Tero Erkki Kıvısaarı ve Altimo’yu temsil eden Oleg Adolfoviç Malis ise görevden alındı.

Haberin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği | Tencere Kapak

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği | Tencere Kapak

“Tam olgunlaştırdığım zaman yayınlamak üzere bir çalışma yapıyorum. Yasal düzenleme nedeniyle  şirketlere atanan “Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeleri” üzerine bir incelemeyi sürdürüyorum. Yönetim kurulu üyelerinin yarım düzineyi aşan ölçüte göre değerlendirmesini yapıyorum. Bu ölçütlerden bazılarını sizlerle de paylaşmak isterim:”

demiş Rüştü Bozkurt bugün “Bağımsız yönetim kurulu üyeliği” yazısında ve bu ölçütlerin beşini paylaşarak devam etmiş:

1. Bilgi bağımsızlığı

2. Ekonomik bağımsızlık

3. Teknik olan ile insani olanı ayırma

4. Kişisel yararı aşabilme gücü

5. Özgüven ve direnen kişilik

“Teknik olan ile insani olanı ayırma” olarak tanımladığı ölçütü tanımlarken bir örnek kullanmış:

Tarihin en  büyük casusluk olayına karışan İngiltere Kraliçesi’nin ‘Sanat Tarihi Danışmanının’  fakültesindeki yönetim kurulu ‘profesörlüğünü iptal’ kararı alır…Casusluk yapan profesörün  bağlı olduğu üniversitenin  bilim kurulu toplanarak,”‘Casusluk ahlaki bir olaydır; profesörlük teknik…Ahlaki bir duruş, teknik duruşu ortadan kaldırmaz. Profesörlük unvanı iade edilmelidir” kararını verir.

Bilim kurulunun böyle bir kararı verebilmesi, deklare etmesi için sadece teknik olan ile insani olanı ayırabilme özelliği yetmez sanırım. Bütünsel bir duruş ile açıklanabilir bu karar. Yani bilim kurulu -en azından- bu 5 ölçütü de tam taşımakta.

Bağımsız Yönetim Kurulu ÜyeliğiBağımsız yönetim kuruluğu üyeliği yapan profesyonellerin bu ölçütlerden herhangi birine sahip olmamaları büyük sıkıntı. İş dünyasında patronların ağırlıklı profili düşünüldüğünde aslında bu ölçütlerin tümüne sahip olmaları da büyük sıkıntı!  Düşünsenize, her iki durum da sıkıntılı… Bu göreve aday olanların ölçütlere uygunluğunu anlamamız daha kolay. Birlikte çalışmak üzere bağımsız yönetim kurulu üyesi arayan şirketlerin işi daha zor gibi…

Bakalım zaman ne gösterecek, tencere kapak uyumu nasıl seyredecek?

Rüştü Bozkurt’un “Bağımsız yönetim kurulu üyeliği” yazısının tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.