This is a paragraph text.

Heading 1 – YAKINDA SİZLERLE ÇŞİĞÜ

Heading 2 – YAKINDA SİZLERLE ÇŞİĞÜ

Heading 3 – YAKINDA SİZLERLE ÇŞİĞÜ

Heading 4 – YAKINDA SİZLERLE ÇŞİĞÜ

Heading 5 – YAKINDA SİZLERLE ÇŞİĞÜ
Heading 6 – YAKINDA SİZLERLE ÇŞİĞÜ

Bir ürün düşün değerli, nadir rastlanan, baktığın zaman “al beni” diye bağıran, ışıl ışıl parlayan bir mağazanın vitrininde duran, pazarlamaya bile ihtiyaç duyulmayan bir ürün. Bir ürün düşün hiç albenisi olmayan, her köşe başındaki dükkanda rastlanan, bilindik pazarlama hileleri ile satılmaya çalışılan bir ürün. İkisi de aynı fiyat, aynı işlev için üretilmiş.

Hangisine sahip olmak isterdin?
Hadi kendimizi kandırmayalım. Kuşkusuz değerli olan ürünü seçerdin.
Bunu kim istemez ki…

Şirketler de bu mantıkla düşünüyor ve değerli olan insanı işe almak üzere kendini geliştiriyor. İşe alabileceği kişileri değer tartısına çıkarıyor, hangisi ağır gelirse onu işe alıyor.

***

Maalesef “kendine değer katabilen” (*) insan sayısı oldukça kısıtlı.

Her sene yüz binlerce üniversite öğrencisi mezun oluyor okullarından. Ve gün geçtikçe bu rakam artıyor. Her sene en az bir üniversite açılıyor fakat iş olanakları aynı oranda artmıyor.
O halde işsizlik artıyor; kendine değer katabilen insan sayısı azalıyor.
Peki, bunu engellemek için ne yapmalısın?

Büyüklerimizin hep söylediği, “Erken kalkan yol alır.” atasözünü kulağına küpe yapıp, üniversite yıllarında kendine değer katmalısın. Yarın değil, hemen şimdi; kendini keşfet, hedefini belirle, baltanı bilemek için planını yap ve harekete geç…

Zor deme! Bu kez kendin için doğru olanı yap, fark yarat ve geleceğini değiştir…
Fark yarat ki fark edilesin.

***

Maden işlendikçe değer kazanır ve onu işleyerek değer katan, ona şekil veren zanaatkardır. Yani üzerinde yapılan dokunuşlardır. İşin sırrı buradadır. Aynı maden gibi sen de işlenerek değer kazanmalısın. Önce kendi hammaddeni doğuracaksın, sonra onu işlerken bir ustadan yardım alacaksın. İşlediğin hammadden ile bir değer çıkaracaksın ortaya ve o değeri pahalıya satacaksın.

Herkes değil, farklı olacaksın ki binlerce kişi arasından sıyrılıp önlerde yerini alacaksın.

Bu ihtiyacından ötürü günümüzde adından sıklıkla bahsettiren ve dokunduğu kişiyi olabileceği en güçlü değere çevirmeyi hedefleyen koçluk çalışmaları ile kendini işlemek ve kendine değer katarak parlamak için kendini usta insanların eline bırakacaksın.

Unutma, etkin bir kariyer koçu tıpkı bir ajanda gibidir. Sana ve kariyerine yön verecektir. Görmediklerini göstererek kendini fark etmeni ve geleceğini belirlemeni kolaylaştırır.

İşte bu, seni her köşe başındaki dükkanda rastlanan değil, ışıl ışıl parlayan bir mağazanın vitrininde duran “al beni” diye bağıran yapar.

O halde sana yapacak tek şey kalıyor:

Kendine değer kat, sonra istediğine sat!

(*) İş dünyasında kabul gören yetkinlikleri taşıyan iş gücü. Trio İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanlığı’nın istihdam faaliyetleri ile ölçülen değer yaklaşık %4’tür.

Kariyer koçluğu programlarımız hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kaydolmak için hemen iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım… Aşağıda, benzer kategoride yayınlanmış diğer blog yazılarımızı görüyorsunuz. Eğer daha önce okumadıysanız hemen davranın! 🙂 Ayrıca unutmayın ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Yazılarımızı faydalı buluyorsanız hem sosyal medya linkleriyle paylaşın, hem de yeni blog yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.